Informačný deň sa konal 8. marca 2022 v troch školách v okolí miesta realizácie plánovaných aktivít:

• Základná škola, Mierová 1, Strážske. Vyučovacia hodina sa konala pre žiakov 8. ročníka, učiteľka geografie Svetlana Murínová, učiteľka biológie Dana Savková.
  • Gymnázium Ľ. Štúra 26, Michalovce. Vyučovacia hodina sa konala pre študentov 2. ročníka, učiteľka biológie Helena Bačová.
  • Gymnázium Pavla Horova, Michalovce. Vyučovacia hodina sa konala pre študentov 2 ročníka, učiteľka biológie Andrea Ivanová.

V úvode informačných a vzdelávacích aktivít v týchto školách bol predstavený samotný projekt, jeho hlavný zámer a ciele projektu.

Do spolupráce na projekte, bolo prizvané občianske združenie Atéma, za ktoré viedla Martina Murínová so žiakmi riadený rozhovor o problematike environmentálnych záťaži. Žiaci diskutovali o zdrojoch znečistenia v okolí ich bydliska a ich vplyve na stav vodných tokov.

Následne žiaci diskutovali na tému život vodných tokov s odborníkmi z UPJŠ. Zaujímavé informácie o organizmoch viazaných na vodné prostredie im sprostredkovali zoológovia z Katedry zoológie a fyziológie živočíchov, PF UPJŠ: Peter Ľuptáčik a  Andrej Mock. Žiaci diskutovali o faktoroch, ktoré ovplyvňujú výskyt organizmov vo vode a v jej okolí a podelili sa o svoje skúsenosti a zážitky z pozorovania týchto organizmov v prírode.

Mladá generácia mala počas vyučovacích hodín možnosť upevniť a prehĺbiť si svoje vedomosti z oblasti ekológie a biológie, získať nové informácie, ktoré im umožnia lepšie pochopiť zložitosť pôsobenia rôznorodých faktorov na stav vodných tokov a ich následný vplyv na živé organizmy. Získané informácie pomôžu žiakom zamyslieť sa nad tým ako ovplyvňujú svojimi každodennými činnosťami životné prostredie a formovať návyky šetrné k životnému prostrediu. Osvojené vedomosti a návyky prispejú k zvyšovaniu úrovne environmentálnej gramotnosti žiakov, ktorú budeme u mladej generácie rozvíjať počas plánovanej práce v teréne.